Przejdź do treści

Edukaina

Kursy ósmoklasisty i maturalne – lepiej indywidualnie czy w grupach?

Kursy ósmoklasisty i maturalne zazwyczaj odbywają się w grupach liczących więcej niż dziesięć osób, co ma oczywiście pewne zalety, ale nie brakuje im też wad. Im więcej uczestników kursu, tym gorzej, bo wykładowcy nie są w stanie poświęcić każdemu wystarczającej ilości czasu.

Przykładem jest szkoła, w której łatwo o pojawienie się jakichś trudności w nauce, bo nie każdy nadąża za rówieśnikami, ale niestety nie można liczyć na indywidualne podejście nauczyciela i otrzymanie pomocy. Trzeba poradzić sobie we własnym zakresie. Warto zatem pomyśleć nad kursem w grupie kilku osób lub korepetycjach indywidualnych.

Czy kursy ósmoklasisty / maturalne indywidualne to dobry wybór?

Zajęcia indywidualne mają szereg zalet. Można mówić o elastyczności, idealnym dopasowaniu zajęć do potrzeb i oczekiwań ucznia.

Możliwe jest wybranie tego, co ma zostać omówione, jakie dokładnie kwestie zostaną poruszone. Można skupić się na konkretnych zadaniach, które sprawiają największe trudności, nadrobić zaległości dotyczące danego działu.

Jako że ma się swojego prywatnego nauczyciela, nie występuje problem z ustaleniem tempa nauki i dostosowaniem do harmonogramu.

Zajęcia mogą zostać przeprowadzone w dogodnym terminie, przełożone w razie wystąpienia takiej potrzeby. Każdy może zdecydować, czy lepiej przyswaja wiedzę w godzinach porannych, popołudniowych czy wieczornych.

Z indywidualnym korepetytorem ma się bliższe relacje, jest on w stanie wychwycić momenty spadku motywacji i podjąć odpowiednie kroki w celu przeciwdziałania temu.

Minusem kursów indywidualnych jest ich wysoka cena.

Za spersonalizowany plan nauczania trzeba zapłacić więcej.

Jest to zwykle znacznie droższe od zajęć grupowych. Można jednak liczyć na to, że materiały i metody nauczania zostaną dopasowane pod cele, które chce się osiągnąć. Jeśli ktoś jest bardzo nieśmiały, to korepetycje będą dla niego dobrym wyborem.

Trudno jednak dostrzec postępy w nauce, nie mając się do kogo porównać.

Minusem będzie też brak interakcji z innymi poza nauczycielem. Pojawiają się też pewne ograniczenia typu brak możliwości pracowania w parze czy grupie. Jako że nauczyciel skupia się w pełni na jednej osobie, wymaga to 100% zaangażowania.

Dlaczego warto zdecydować się na grupowe kursy ósmoklasisty czy maturalne, co z wadami tego rozwiązania?

Zajęcia grupowe mają wiele zalet w kontekście przygotowań do egzaminu.

Możliwe staje się przeprowadzenie różnego rodzaju ćwiczeń, które usprawniają naukę.

Zwiększenie dynamiki zajęć sprawia, że są one ciekawsze, co działa również motywująco.

Zajęcia grupowe dają możliwość wchodzenia w interakcje z innymi osobami. Łatwiej jest zobaczyć swoje postępy w nauce na tle innych.

Na wiele osób świetnie działa nutka rywalizacji, motywuje do działania. Uczestnicy kursów grupowych są bardziej skłonni do tego, aby dobrze się przygotować w celu zrobienia pozytywnego wrażenia.

Kursy grupowe są zwykle ciekawsze, odchodzi się od standardowych metod i stawia na kreatywność, naukę poprzez zabawę.

Niestety kontakt z lektorem jest ograniczony, szczególnie w przypadku dużej grupy.

Różnica miedzy dużą a mini-grupą

Lepszym wyborem będzie wybranie zajęć kameralnych, na które uczęszczają maksymalnie 4 osoby.

Trzeba też uważać na to, że tempo obrane dla DUŻEJ grupy może być zbyt szybkie lub za wolne. Tematyka poruszana na kursach jest dostosowana do potrzeb wszystkich uczestników, nie można liczyć na indywidualne podejście.

W MAŁEJ grupie łatwiej wymieniać poglądy i doświadczenia, lepiej się poznać.

Kameralne grupy szybko się integrują, a lektor może na bieżąco obserwować ich postępy i prościej mu dostosować poziom nauczania.

Takie właśnie małe, maksymalnie 4-osobowe znajdują się w metodyce szkoły Edukaina. Kliknij TUTAJ i sprawdź.