Pewniaki maturalne do matury z matematyki cieszą się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem.
Powodem jest słabnąca skuteczność przygotowań do matury w szkołach średnich. Wynika to z kilku problemów:
- Chaos w realizacji podstawy programowej spowodowany przerwami w nauce podczas pandemii
- Zmiany w arkuszach maturalnych z matematyki wdrożone w ostatnim czasie
- Częste zapowiedzi kolejnych zmian w maturze z matematyki
Wszystko to powoduje zamieszanie i obawy wśród maturzystów. W rezultacie wielu z nich szuka konkretnej i precyzyjnej pomocy w przygotowaniach do matury z matematyki. Dlatego coraz częściej stawiają na pewniaki maturalne w formie zadań do ćwiczeń. Czy słusznie?
Czym są pewniaki maturalne z matematyki
Pewniaki, to przykłady zadań, które pod względem zakresu tematycznego oraz samej konstrukcji zadania, z jak największym prawdopodobieństwem pojawią się na najbliższej maturze z matematyki.
Skąd wiadomo, że konkretne pewniaki maturalne pojawią się na najbliższym egzaminie maturalnym?
Otóż ja osobiście co roku analizuję w szczegółach jaki zadania pojawiają się w arkuszach maturalnych i jak się zmieniają. Właśnie na bazie tych analiz i obserwacji wyciągam wnioski i prognozuję jakiego rodzaju zadania pojawią się z dużym prawdopodobieństwem na najbliższej maturze z matematyki – dlatego właśnie mówi się na nie „pewniaki maturalne”.
Pewniaki maturalne – czy to działa?
I tak i nie. Zależy.
Są pewne ryzyka.
Jeśli wykujesz na pamięć przykładowe zadania, bądź zadania historyczne, to ryzykujesz, że:
1. Przy braku pełnego zrozumienia tematu i jego fundamentów, nawet w bliźniaczym zadaniu z innymi danymi łatwo możesz popełnić błąd.
2. Co jeśli nieco zmieni się forma zadania w ramach danego pewniaka? Znowu, jeśli zabraknie Ci podstaw, możesz stracić cenne punkty.
Jakie są zalety skupiania się na pewniakach maturalnych?
- Są niezłą opcją jako ostatnia deska ratunku, pod warunkiem, że masz wcześniej dobrze opanowane podstawy
- To niezła powtórka, gdy matura jest już blisko. Zaletą pod kątem takiej powtórki jest pogrupowanie tematyczne pewniaków i poukładanie ich w małe porcje.
- Pozwalają oswoić się z typami zadań maturalnych z matematyki, występujących w arkuszach, ale tu uwaga:
Typy zadań w arkuszu maturalnym ostatnio trochę się zmieniły i dodatkowo, podejście CKE do konstruowania zadań maturalnych jest teraz takie, że w kolejnych latach arkusze kolejne arkusze nie muszą mieć zadań poukładanych wg. identycznego schematu jak w latach poprzednich.
Więcej o typach zadań w arkuszach maturalnych i ich odmianach dowiesz się tutaj
Pewniaki maturalne – STRATEGIA NAUKI z ich wykorzystaniem
Jeśli decydujesz się na opieranie powtórki do matury z matematyki o pewniaki maturalne, to radzę Ci zadbaj o to, by najpierw opanować podstawy, czyli zakres tematyczny, który gwarantuje uzyskanie min. 30%.
Jakie to tematy i jak zaplanować powtórkę, by się niepotrzebnie nie przemęczać, możesz poznać podczas jednego z naszych darmowych wykładów live – KLIKNIJ TU by dostać powiadomienie o kolejnym terminie live’a.